Micro-Epsilon scanCONTROL -antureita käytetään tarkkoihin 3D-mittauksiin lukuisissa sovelluksissa ja teollisuudessa. Nämä monipuoliset skannerit soveltuvat esimerkiksi robotiikkasovelluksiin ja tuotannon valvontaan. Suunnittelunsa ansiosta yksi laserskanneri saavuttaa rajansa, kun se havaitsee koko kehän tai kokonaisia geometrioita. Jos kuitenkin useita antureita kytketään yhteen, voidaan luoda täydellinen kuva monimutkaisemmista geometrioista.
3D-profiiliyksikön avulla voidaan yhdistää kaksi laserskanneria ja niiden mitatut arvot kokonaisen 2D-profiilin tai kokonaisen 3D-pistepilven luomiseksi. Laserskannerit on yhdistetty 3D-profiiliyksikköön Ethernet-liitännällä. Käyttäjät voivat arvioida profiilitietoja tai 3D-pistepilviä tai välittää ne suoraan GigE Vision -asiakkaalle. Industrial Ethernet -optiossa mitatut arvot voidaan tulostaa myös olemassa oleviin oheislaitteisiin.
Passiivisella jäähdytyksellä varustetun 3D-profiiliyksikön laitteisto tarjoaa joustavuutta yksinkertaiseen ja tilaa säästävään asennukseen. Tämä yksinkertaistaa integrointia ohjauskaappiin tai asennusta suoraan koneeseen. 3D-profiiliyksikkö yhdistää kaksi anturia. Suojausluokka on IP40 ja lämpötila-alue on 0 - +50 °C. Se voidaan asentaa pöydälle tai seinälle.
3D-anturit parametroidaan ja mittaustiedot saadaan suoraan Micro-Epsilon 3D Inspect -ohjelmistolle. 3D Profile Unitin vahvuuksia voidaan hyödyntää monissa eri sovelluksissa, kuten voimakaapeleiden mittauksessa kuorinnan aikana. Toinen sovellus on metalliprofiilien mittaus, mm. suulakepuristuksen jälkeen. Tämä sisältää pinnan 3D-mittauksen, jotta epäkurantit voidaan tunnistaa ja hylätä.