Siirry suoraan päänavigointiin Suora pääsy sisältöön Siirry alanavigointi-tilaan

Akkujen valmistus: sidontatolppien 3D-testaus

Napojen tarkka mittaus on ratkaisevan tärkeää akkujen valmistuksessa. Kun sidontapylväs, shuntti ja silta on hitsattu, näiden kolmen komponentin samantasoisuus tarkistetaan surfaceCONTROL 3500-80 3D -snapshot-anturilla.

SurfaceCONTROL 3500-80 on integroitu suoraan tuotantolinjaan pyörivälle indeksointipöydälle. Anturi, joka on sijoitettu kohtisuoraan kohteeseen nähden, luo tarkan 3D-pistepilven millisekunneissa. Nämä tiedot välitetään Gigabit Ethernet -liitännän kautta asiakkaan omaan ohjelmistoon (Gefasoftin Viper Vision) ja käsitellään. Tämän jälkeen lasketaan samantasoisuus.

Anturi tarjoaa erityisen korkean tiedonlaadun ja varmistaa siten tarkat tulokset. Kompaktin rakenteensa ja inline-toiminnon ansiosta lisäohjainta ei tarvita, mikä säästää tilaa ja rahaa. Lisäksi suuri mittausalue 80 mm x 50 mm mahdollistaa tehokkaan mittauksen.