Micro-Epsilon laajentaa maailman laajinta konfokaalikromaattisten anturijärjestelmien tuotevalikoimaansa confocalDT IFS2404 -sarjan uusilla antureilla. Anturit mahdollistavat erittäin tarkan ja kosketuksettoman siirtymän ja etäisyyden mittauksen monenlaisilla pinnoilla – aina heijastavista ja hajottavista pinnoista läpinäkyviin materiaaleihin.
Suuri siirtymä ja kompakti mittausalue
Uuden IFS2404-18-mallin myötä IFS2404-sarja laajenee versiolla, jonka mittausalue on 18 mm. Anturi täyttää aiempien 10 mm:n ja 28 mm:n mittausalueiden väliin jäävän aukon. Siinä yhdistyvät noin 61 mm:n suuri etäisyys kohteesta (offset-etäisyys) ja mittausalue, joka on riittävän laaja kattamaan tyypilliset komponentti- ja prosessivaihtelut. Tämän ansiosta se soveltuu erityisen hyvin sovelluksiin, joissa asennustila on rajallinen – esimerkiksi pinnankorkeuden mittaamiseen mikrotitrausastioissa tai ahtaissa säiliöissä ja aukoissa.
Vakaat mittaustulokset myös haastavilla geometrioilla
IFS2404-18-anturin keskeinen etu on sen optinen rakenne. Sen 0,17:n numeerinen aukkoluku muodostaa erityisen kapean valokeilan, mikä mahdollistaa mittaukset myös vaikeapääsyisissä kohdissa. ±9 asteen maksimimittauskulman ansiosta anturi sietää paremmin kappaleiden kallistumia ja asennuspoikkeamia. Tämä vähentää säätötarvetta ja takaa vakaan signaalin myös hieman kaarevilla pinnoilla tai loivilla kyljillä.
Lisää anturivaihtoehtoja joustavaan integrointiin
Uuden IFS2404-18-mallin lisäksi Micro-Epsilon laajentaa IFS2404-sarjan valikoimaa uusilla antureilla. Mallit IFS2404-1, IFS2404-3 ja IFS2404-6 – jotka olivat aiemmin saatavilla vain yhdessä IFD2411-ohjaimen kanssa – ovat nyt saatavilla erikseen, ja niitä voidaan käyttää kaikkien confocalDT IFC -ohjainten kanssa. Uutuutena on myös IFS2404-4, jossa on 4 mm:n mittausalue ja kapea, lieriömäinen rakenne; se on erittäin joustavasti integroitavissa myös ahtaisiin asennuskohteisiin. Jatkuvasti kasvava konfokaalisten kromaattisten antureiden ja tehokkaiden IFC-ohjainten valikoima esitellään selkeästi myös uudistetussa confocalDT-tuoteluettelossa.
